Správa služeb hlavního města Prahy (SSHMP) zajišťuje uskladnění a údržbu mobilních prvků protipovodňové ochrany (dále jen ,,PPO“) hlavního města Prahy.
V případě vyhlášení krizových situací, na pokyn MHMP, zajišťuje SSHMP vývoz mobilních prvků PPO na dané úseky výstavby technikou svojí a smluvních partnerů (nákladní vozidla, jeřáby, vysokozdvižné vozíky, manipulační plošiny).
Na výstavbě mobilních prvků PPO se podílí v převážné většině odborným dohledem. Výstavbu vykonávají zejména jednotky sboru dobrovolných hasičů, hasičského záchranného sboru ve spolupráci s aktivními zálohami Armády ČR, Českým červeným křížem a dalšími subjekty.
SSHMP disponuje 22 kusy mobilních osvětlovacích souprav různého výkonu a kapacity. Osvětlovací soupravy jsou využívány pro potřeby krizového řízení hlavního města Prahy a na osvětlení při výstavbě mobilních prvků protipovodňového opatření hlavního města Prahy.
Jak se staví protipovodňová opatření? Odkaz na instruktážní video
Součástí protipovodňové ochrany hlavního města Prahy je čerpací stanice na vodním díle Libeň-Rokytka, uzávěr Čertovky a systém KOMOKO.
Vodní dílo Libeň-Rokytka
- dvojice vzpěrných vrat světlé šířky 12 m a hrazené výšky 10,9 m;
- čerpací stanice se šesti čerpadly o celkové kapacitě cca 20 metrů³/s;
- vakový jez regulující převádění vody z Rokytky do přístavního bazénu;
- garantovaný příkon el. energie 2 MW;
- náhradní zdroj el. energie: čtyři dieselagregáty o celkovém výkonu 2 MW.
Protipovodňový uzávěr Čertovky
- délka 23,5 m, výška 4,9 m, hmotnost 51 tun;
- součástí uzávěru jsou slupice pro osazení mobilních hliníkových prvků;
- slupice jsou vysoké 2,8 m, což odpovídá úrovni povodně 2002 s bezpečnostní rezervou 30 cm.
Komořansko-modřanský koridor (KOMOKO)
Nedílnou součástí protipovodňové ochrany je zařízení na ochranu průmyslového koridoru KOMOKO, které se skládá z 13 čerpacích stanic o 25 čerpadlech různého výkonu a hradicích a vyvěracích šachet. Pro zajištění provozu při výpadku elektrické energie se čerpací stanice napojují na osm náhradních zdrojů. Součástí zařízení KOMOKO jsou též čtyři podjezdy pod železniční tratí, které jsou hrazeny 56 kusy naplavovacích trámců v lokalitách U Kina a K jezu (MČ Praha 12), V Náklích a Mezi Vodami (MČ Praha 4). Trámce jsou uloženy v těsné blízkosti výstavby.
Skladování materiálu na základně v Dubči
Veškerý materiál je skladován v zabezpečeném areálu Správy služeb hl. m. Prahy v Dubči. V Dubči je také umístěna příslušná manipulační technika. Materiál pro výstavbu protipovodňových opatření o hmotnosti 791 922,12 kg (údaj k 24. 9. 2021) je uskladněn ve 130 kontejnerech.
Kontejnery obsahují:
- 26 452 ks hradidel o celkové hmotnosti 521 727,3 kg;
- 2 266 ks slupic o celkové hmotnosti 189 959,7 kg;
- 971 ks podpěr o celkové hmotnosti 62 567 kg;
- 4 871 ks stahovacích tyčí o celkové hmotnosti 17 668,12 kg.
Výcvikový polygon Dubeč
Pro zajištění výcviku a zdokonalování složek podílejících se na výstavbě mobilních prvků protipovodňové ochrany je k dispozici výcvikový polygon v areálu SSHMP Dubeč. Zde e možné odzkoušet výstavbu linie o délce 100 metrů v rozmezí výšek od 0,9 do 3,96 metru nebo výstavbu tří bazénů o objemu 113,43 m3, 224,52 m3 a 66,89 m3.
V rámci cvičení jsou kromě výstavby prověřovány tyto činnosti:
- způsob nakládky mobilních prvků PPO v prostoru jejich uskladnění v areálu Dubeč;
- organizace vývozu mobilních prvků PPO z areálu Dubeč;
- doprovod vozidel s mobilními prvky PPO;
- vykládka a rozvoz mobilních prvků PPO.
Na polygonu v Dubči (a nejen tam) Správa služeb hl. m. Prahy zajišťuje ukázky a prezentace své činnosti pro veřejnost.
Správa a údržba prvků PPO
V rámci údržby zajištujeme funkčnost všech prvků protipovodňové ochrany. Jedná se především o opravy bočních vedení, výměny a opravy víček kotvících kapes na linii PPO.
Další nedílnou součástí protipovodňové ochrany jsou opatření na kanalizační síti. Jedná se o úpravy na kanalizaci a to osazením uzávěru nebo zpětnou klapkou. Dle možnosti jsou usazována stabilní čerpadla, která jsou napojována na náhradní zdroje z důvodu zajištění provozu při výpadku el. energie. V místech, kde není možné usazení stabilního čerpadla, jsou přivezena mobilní čerpadla. Na tomto protipovodňovém zařízení se provádí pravidelné půlroční provozní zkoušky, kterých se zaměstnanci SSHMP zúčastňují.